<1---->
üst menü
  • Youtube
16 Haziran 2024 Pazar 06:47

Kapadokya

Genel Bilgi : 

Doğanın muhteşem oluşumlarının bulunduğu, tarihi M.Ö. 3 bin yılına uzanan, Orta Anadolu ve dünya mirası olan bir bölge: Kapadokya.

Tarih ile doğanın kucaklaştığı, birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış bu müthiş coğrafya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin sonucu oluşan yumuşak tabakaların milyonlarca yıl süren rüzgâr ve yağmur aşındırmalarıyla ortaya çıkmıştır.

Pers dilinde “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen Kapadokya, tarih boyunca pek çok uygarlığın merkezi olmuş, özellikle Hititler döneminde kayalara oyulan evler ve kiliselerle Roma İmparatorluğu’ndan kaçan Hristiyanlar için devasa bir sığınak ve merkez haline gelmiştir.

Zaman içinde peribacalarının oluşmasıyla birlikte, burada yaşayan toplulukların bu bacaları oyarak meydana getirdikleri evler ve kiliseler ile iç bölümlerine yaptıkları freskler, geçmişten günümüze bir köprü kurmuştur.

Nevşehir iline bağlı ve İpek Yolu’nun önemli noktalarından biri olan Kapadokya, bugün UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.

Masallar ülkesinde bir yolculuğa çıkmaya istiyorsanız, Kapadokya sizi tüm gizemleriyle tanıştırmaya hazır!

Detaylı Bilgi : http://www.goturkey.com/tr/pages/read/cappadocia

Copyright © 2024 trust.com.tr
Trust Rent A Car (Güven Sayım) kuruluşudur.